ՀՀ ՎՃՌԱԲԵԿ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ՊԱԼԱՏԸ ՆԱԽԱԴԵՊԱՅԻՆ ԴԻՐՔՈՐՈՇՈՒՄ Է ՁԵՎԱՎՈՐԵԼ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ՄԱՐՄՆԻ՝ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԿԱՄ ՆՈՐՄԱՏԻՎ ԱԿՏԻ ԸՆԴՈՒՆՄԱՆԸ ՉՈՒՂՂՎԱԾ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ (ՌԵԱԼ ԱԿՏԻ ԸՆԴՈՒՆՈՒՄ) ԱՌԱՆՁՆԱՀԱՏԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը, թիվ ՎԴ/0488/05/21 վարչական գործով Լիլիթ Խաչատրյանի կողմից ներկայացված վճռաբեկ բողոքի քննության շրջանակներում, անդրադարձել է վարչական մարմնի՝ վարչական կամ նորմատիվ ակտի ընդունմանը չուղղված գործունեության (ռեալ ակտի ընդունում) առանձնահատկություններին՝ միաժամանակ պատասխանելով այն իրավական հարցադրմանը, թե արդյո՞ք «Երեխայի միջազգային առևանգման քաղաքացիական մոտեցումների մասին» 25․10․1980 թվականի կոնվենցիայի շրջանակներում կենտրոնական մարմնի՝ անձի դիմումը քննարկելու և այլ պետության իրավասու մարմիններին դիմելու գործունեությունը հանդիսանում է վարչարարության իրականացում, և արդյո՞ք դրա իրավաչափությունը ենթակա է ստուգման վարչադատավարական կարգով։
ՀՀ Վճռաբեկ դատարանն ամրագրել է, որ վարչական մարմնի գործողությունը կամ անգործությունը հանդիսանում է նորմատիվ կամ վարչական ակտ ընդունելուն չուղղված վարչարարություն, եթե միաժամանակ առկա են հետևյալ բոլոր պայմանները.